^Do góry
  
  
  
Get Adobe Flash player
enfrdeitru

Home

narodziny dziecka - rejestracja

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Narodziny dziecka i związane z tym formalności, ile to zajmuje i co trzeba zrobić.

 

Narodziny dziecka Tato/ Mamo to niesamowita, sprawa, niemniej jednak, czeka nas też trochę formalności i o tym właśnie jest ten post.

 

Jeśli w dniu narodzin dziecka zgodzisz się zaszczepić dziecko to na drugi dzień musisz odwiedzić poradnie rejonową i tam zawieźć kartę szczepień, od razu też możesz wypełnić deklarację lekarza pierwszego kontaktu (pediatra), położnej i pielęgniarki.

Wracasz do szpitala z karteczką, że to zdałeś w swojej przychodni. 

Ważne, w ramach deklaracji POZ (Podstawowej opieki zdrowotnej) możesz trzy razy do roku zmieniać lekarzy, tak więc na spokojnie możesz podejść do swojej poradni. Nie spasuje Ci opieka - możesz ją zmienić bez opłat.

 

Do niedawna (tak miałem przy Tosi) musiałem odwiedzić Urząd Stanu Cywilnego,  następnie urząd meldunkowy, gdzie zameldowano mi córkę a następnie nadano mi dla niej numer PESEL.

 

Od 2015 roku wystarczy jedna wizyta. I teraz ważne, nie musicie się spieszyć. 21 dni od daty sporządzenia karty urodzenia (narodzin dziecka).

 

Kolejna zmiana, musisz odwiedzić USC w miejscowości, w której dziecko się urodziło, a nie urząd właściwy dla twojego miejsca zamieszkania. Tak więc jak masz możliwość nie spiesz sie z tym. Lucjan urodził sie 30.01 (poniedziałek) w południe, akt urodzenia mogłem dopiero odebrać w piątek bo tyle im to zajęło.

 

W urzędzie możesz pojawić się sam (tato), jak i matka niemowlaka.

 

Do rejestracji wystarczy dowód osobisty (jeśli jesteście małżeństwem, a nie jest to USC w twojej miejscowości, weź ze sobą jeszcze akt ślubu, jeśli nie jesteście małżeństwem potrzebne będzie oświadczenie o uznaniu ojcostwa potwierdzone przez matkę dziecka najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od momentu złożenia oświadczenia w USC).

 

Wydanie jednego skróconego aktu urodzenia i zameldowanie dziecka jest bezpłatne. Jest też na to patent, poproś o drugi bezpłatny egzemplarz do ZUSu (cokolwiek to znaczy), wówczas zamiast 1 dostaniesz 2 egzemplarze. Ale nie łudźmy się, obecnie jeden egzemplarz w zupełności wystarczy.

 

Po sporządzeniu aktu urodzenia, urzędnik występuje również o nadanie numeru PESEL, tak więc po tej wizycie będziesz mieć wszystko.

 

Kto może dokonać rejestracji dziecka?

 

  • ojciec dziecka

  • matka dziecka, jeżeli jej stan na to pozwala

  • przedstawiciel ustawowy lub opiekun matki dziecka np. jej rodzic

  • pełnomocnik.

 

Czy można zmienić imię dziecka?

 

Tak, można i mamy na to 6 miesięcy od momentu sporządzenia aktu urodzenia dziecka. Wystarczy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego i pisemnie złożyć takie oświadczenie. Możemy takiej zmiany dokonać tylko raz. Koszt jaki poniesiemy składając takie oświadczenie wynosi 11 zł.

 

W razie pytań zapraszam do kontaktu, z chęcią podziele się swoimi doświadczeniami z USC.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Copyright © 2015-2019. uczymysiewdomu.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.