Drukuj
Kategoria: Blog o rodzicielstwie
Odsłony: 6519
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zdarzyło się pewnego razu...

 

Córka przyniosła do domu coś zupełnie nowego, coś o czym w internecie nie znajdziesz zbyt wiele informacji, chyba że dojdziesz do jego końca...

Choroba bostońska, grypa bostońska, bostonka, choroba ust, stóp i rąk, HFMD. No po prostu dziadostwo jakich mało.

 

Kiedyś mało kto o niej słyszał, dzisiaj dzieci w Polsce chorują na nią coraz częściej.

 

Wywołują wirusy Coxsackie z rodziny enterowirusów. Najczęściej atakuje dzieci poniżej 10 roku życia, ale może dotknąć też dorosłych, czego jestem niestety żywym przykładem. I jeśli chodzi o mnie, przechodzą ją znacznie gorzej. Nie jest to szczególnie groźny wirus, komplikacje zdarzają się rzadko, ale powikłania po chorobie są nieprzyjemne i nieestetyczne. O tym jednak później.

 

Jak się tym zarazić? 

Choroba bostońska (bostonka) jest bardzo zakaźna i można się nią zarazić przez bezpośredni kontakt z wirusem. Może to być przedszkole, przychodnia, sklep. Przenosi się przez dotyk i ślinę czy też drogą kropelkową. Główny problemem jest to, że złapać można ją nawet poprzez dotykanie tej samej klamki. Tak naprawdę sami nie wiemy do dzisiaj, gdzie i kiedy córka się zaraziła. Nawet należyte dbanie o higienę może nas nie uchronić przed zarażaniem się.

 

Objawy?

- najpierw czujesz sie osłabiony jak przy grypie

- ogólne zmęczenie, złe samopoczucie, czasem nudności i biegunka

- wysoka gorączka, 2-3 dni po 39-40 stopni

- dreszcze

- bóle stawów, kości

- swędzenie skóry, dłoni i stóp 

- następnie wysypka (po 3 dniach), pośladki, dłonie, genitalia, pachwiny, usta, cała twarz, stopy, generalnie u Tosi były dłonie, stopy i usta, u mnie wszystko na raz, plus pęcherze, bąble w ustach, gardle, tak że nie dało się nic przełykać. Bąble na szczęście rzadko pękają i rzadko zostawiają strupki, chyba że popełnicie błąd słuchając rad innych, wtedy skończycie jak ja, ale o tym później. Nie wierzcie, że to nie swędzi to cholernie swędzi. Co polecam na pęcherzyki, woda utleniona albo octanisept. Odradzam wszelkie, maści, kremy, kremy wysuszające jak przy ospie, w ten sposób można tylko podrażnić i zapewnić sobie paskudny wygląd - na forach piszą że warto je stosować, u córki nie stosowaliśmy u mnie tak, ona wyszła na tym zdecydowanie lepiej ode mnie. Przemywaj często octanisteptem bąble i tyle. To pomoże. U nas nie mogliśmy przekonać córki do tego, więc zastosowaliśmy fortel, lubi bawić się w wodzie więc do miski z wodą dodawaliśmy własnie octanisept i jej to pomagało. Choroba sama przechodzi, trzeba tylko łagodzić jej objawy.

 

 

Do leczenia można zastosować np. groprinosin/neosine, antybiotyk ( u mnie sumamed), coś na zbicie gorączki nurofen/paracetamol i octanisept. Chyba nic więcej, ewentualnie płukanka do gardła na uśmierzenie bólu, może to też być tantum verde, hascosept. Leczymy się tutaj głównie objawowo

 

Chorobę we wstępnej fazie mylona jest z ospą wietrzną. Ocena co Ci się przytrafiło raczej na chybił trafił, chyba, że mówimy o osobie dorosłej to bez dwóch zdań, bo w odróżnieniu od ospy czy półpaśca to pieroństwo masz na całym ciele.

 

Ważne - dużo pić! Na wszelkie sposoby - sama woda!

 

JA poszedłem po bandzie i testowałem na sobie coca-cole, z jednej strony zimna i cukier i fajnie uśmierzała ból, z drugiej w rzeczywistości podrażniała gardło przez co ból stawał się nie do zniesienia.

 

Druga rzecz- zbij gorączkę, po co się masz męczyć.

 

Czas trwania tej choroby u dziecka to około 7 do 10 dni u dorosłego to dwa trzy tygodnie. Możliwość zarażenia, poprzez nienależyte dbanie o higienę, może się wydłużyć do nawet miesiące. I co najgorsze, wirus bostonki nas nie uodparnia i możemy nim się ponownie zarazić.

 

 

Po przebyciu choroby spotkała nas kolejna nieprzyjemność, to łamliwe paznokcie, bąble, które robiły sie pod skórą i pod paznokciami powodują ich łamliwość a nawet schodzenie całych paznokci. U córki trwało to miesiąc u mnie 6 miesięcy zanim paznokcie wróciły do formy. Kolejna rzecz to na przykład schodzenie skóry z palców dłoni i stóp.

 

Generalnie dbać trzeba o higienę, jednak jeśli my dbamy a inne dziecko, dorosły już nie, to nie mamy wpływu i możemy złapać podobnego wirusa.

 

Pamiętajcie proszę- dziecko z chorobą bostońską jest zakaźne - nie wysyłaj go proszę do przedszkola, szkoły!

 

To chyba tyle, powodzenia z bostonką, grypą bostońską, chorobą dłoni, stóp i ust, czy inną nazwą tego dziadostwa.