^Do góry
  
  
  
Get Adobe Flash player
enfrdeitru

Blog

świadczenie rodzina 500 plus

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

500 plus...

 

Najciekawsze ze wszystkich świadczeń bo najwyższej wysokości, najbardziej kontrowersyjne i w ogóle naj naj naj...

 

Kto może dostać 500+?

Jedna z osób: 

  • matka
  • ojciec
  • opiekun faktyczny
  • opiekun prawny

 

500 zł będzie wypłacane na każde dziecko, jednak w przypadku pierwszego jest ograniczenie w wysokości dochodu na osobę w rodzinie.

 

Kryterium dochodowe

Po pierwsze: Ograniczenie dochodowe dotyczy tylko świadczenia na pierwsze dziecko. Jeżeli staramy się o świadczenie 500 zł na drugie i kolejne dziecko to nie musimy przedstawiać i dokumentować naszej sytuacji dochodowej.

 

Po drugie: Ograniczenie wysokości dochodu na jednego członka rodziny wynosi 800 zł, a w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym 1200 zł. Kwoty te nie są jednak ustalone na stałe. Mogą się zmieniać w oparciu o aktualnie prowadzone badania przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Ocena będzie prowadzona co dwa lata.

 

Dostaniesz 500 zł na pierwsze dziecko jeżeli dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 800 zł.

 

Po trzecie: Co w sytuacji kiedy dochód w rodzinie się zmieni? O tym fakcie należy w terminie 14 dni powiadomić odpowiedni organ wypłacający pieniądze. Jeżeli wspomniany dochód będzie wpływał na warunki otrzymywania świadczenia to zostanie ono wstrzymane od następnego miesiąca po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu.

 

Jaka kwota?

500 zł netto czyli 500 zł na tzw. „rękę”.  Jest to kwota jaką otrzymasz miesięcznie.

 

Kiedy wnioskować?

Wnioskować trzeba będzie co roku w okresie od 1 sierpnia do 31 października, a czas na jaki zostaną przyznane pieniądze to od 1 października do 30 września kolejnego roku (Jeśli spóźnisz się, ze złożeniem wniosku, nie dostaniesz wyrównania jak to miało miejsce gdy projekt ruszył!!!).

  • Ważne, kase dostajesz tylko od miesiąca, w którym złożyłeś skutecznie wniosek. Czyli, jeśli Twoje dziecko urodzi się np. 30 stycznia, a Ty, z nie swojej winy, ale biurokracji, złożysz wniosek w lutym, bo dopiero w okolicy 2-3 luty dostaniesz akt urodzenia, PESEL, meldunek, to pieniądze dostaniesz dopiero za luty.

 

Gdzie i jak wnioskować?

Wniosek o wydanie decyzji 500+ składać należy w Urzędzie Miasta lub Gminy lub Ośrodku Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania. Sposobów złożenia wniosku o 500 zł na dziecko jest kilka:

Aby złożyć wniosek w ten sposób wymagane jest posiadanie podpisu elektronicznego lub Profilu zaufanego ePUAP. 

  • -przez Internet PUE ZUS, Należy założyć konto (jeśli się go nie posiada) i po zalogowaniu odszukać zakładkę „Rodzina 500+”. Tam złożyć wniosek. http://pue.zus.pl/ 
  • -przez bankowość elektroniczną, Sprawdź czy Twój bank udostępnia taką możliwość. Najlepiej szukać takich informacji na oficjalnej stronie banku lub infolinii.

 

My skorzystaliśmy z wniosku na stronie mbank.pl, jednak napotkałem na starcie ograniczenia. Załączniki maks 4MB a pojedynczy plik maks 500KB. Dowód osobisty wnioskodawcy, akt urodzenia, papier potwierdzający PESEL dziecka.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Copyright © 2015-2019. uczymysiewdomu.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.